Logo  BK 1973 DELTACAR
Oficiální webové stránky BK 1973 DELTACAR Benátky nad Jizerou z.s.

Benátecký pohár slaví jubileum.

  St 15.7.2020

Jak jsme vás již dříve informovali letošní ročník turnaje GPA dospělých Benátecký pohár - Memoriál Petra Martince st. bude jubilejním 25.ročníkem. A jak vlastně vznikla myšlenka pořádat v Benátkách nad Jizerou  nejvyšší republikový turnaj" V Benátkách vyrůstala silná generace hráčů, kteří cestovali na turnaje po celé republice. Pak nás společně s tehdejším viceprezidentem klubu panem Jiřím Provazníkem st. napadlo uspořádat turnaj v Benátkách nad Jizerou, tak aby se benátečtí hráči představili i v domácím prostředí " říká Petr Martinec prezident benáteckého klubu a spoluzakladatel turnaje. První ročník se tak  konal 7.-8.9.1996. Od roku 1997 turnaj nese název Benátecký pohár - Memoriál Petra Martince st., na počest spoluzakladatele benáteckého badmintonu pana Petra Martince st., který zemřel v září roku 1996.

Jak bylo težké do Benátek nad Jizerou  přilákat ty nejlepší hráče? " Z toho jsme měli asi největší obavy, aby turnaj byl kvalitně obsazen. Turnaj neměl tradici a byl novým, proto jsme hledali možnosti jak hráče přilákat. Tehdy dotace turnaje činila neuvěřitelných 7.000,-Kč a navíc se Jirkovi Provazníkovi st. podařilo od sponzora získat horské kolo, které bylo určeno pro vítěze dvouhry mužů. Je třeba říci, že turnaj tehdy byl v nejnižší kategorii Grand prix C. Nakonec účast byla skvělá, když přijela celá česká badmintonová špička a horské kolo si z Benátek nad Jizerou odvezl olympionik Tomasz Mendrek, který mne ve finále porazil " vzpomíná Petr Martinec.

Turnaj se pak již rok co rok konal v září a otevíral badmintonovou sezónu. V roce 1999, kdy se konal již 4.ročník byl turnaj povýšen na kategorii GP C+ a měl dotaci 8.000,-Kč. V roce 2004 turnaj povýšil již na kategorii GPB s dotací 5.000,-Kč  a od roku 2012 je turnaj zařazen do nejvyšší kategorie GPA. Letošní jubilejní ročník má rekordní dotaci 40.000,-Kč. Jak vzpomínáte na začátky tohoto turnaje? " Před těmi 25 lety jsme turnaj dělali ve skromných podmínkách haly u internátu, kde byli jen 4 kurty a občerstvení pro hráče bylo v rohu na balkónu. Všechno bylo takové hodně amatérské, ale zase jsme si toho hodně vážili. Pro mne to jsou hezké vzpomínky a myslím, že i Jirka Provazník st. měl radost, že se nám podařilo nastartovat tento tradiční turnaj. Veškerou organizaci jsme dělali jen ve dvou, takže práce bylo opravdu dost " vzpomíná Petr Martinec.

V historii  turnaje najdeme mnoho zvučných jmen, kteří v turnaji zvítězili a později se prosadili nejen na domácí, ale i zahraniční scéně jako Mendrek, Jan Fröhlich, Vondra,Martinec, Bitman, Vícen, Florián, mezi ženami  pak Milisová, Bášová, Tomalová a mnoho dalších. Na které vítěze vzpomínáte nejraději? " Osobně mám velmi hezké hráčské vzpomínky na tento turnaj, i když to bylo velmi náročné starat se o turnaj a zároveň hrát. Těch jmen je mnoho určitě bych zmínil i indonéské badmintonisty Viki Okvana a Gustiani Megawatisari, kteří několik let v Benátkách nad Jizerou pobývali a turnaj mnohokrát vyhráli. Věřím, že i do budoucna bude velmi prestižní záležitostí pro všechny hráče zapsat se mezi vítěze našeho turnaje" říká Petr Martinec.

V současné době turnaj patří mezi největší turnaje v České republice. Letošní ročník bude jubilejní chystáte nějaké překvapení ­­? " Ano, chceme udělat malinko jubilejnější ročník. V sobotu večer se bude konat raut pro pozvané hráče a funkcionáře.  Jakou očekáváte letos účast ? " Vzhledem k tomu, že nejsou žádné mezinárodní turnaje a hráči jsou natěšeni věřím, že se představí kompletní česká badmintonová špička. V tento moment účast potvrdil  benátecký hráč Cristian Savin, kterému patří 238.místo na světovém žebříčku. Pozvání bylo zasláno i do Polska a na Slovensko, tak uvidíme jaká bude účast " říká prezident benáteckého klubu Petr Martinec.